13 XII 2016 – Wystawa zbiorowa „Huta Polańska – Miejsce w czasie”

„Huta Polańska – miejsce w czasie” to tytuł wystawy, której wernisaż odbył się 13 grudnia w Muzeum Diecezjalnym. Bogata ekspozycja zbiera ponad 70 prac wielu artystów – głównie z terenu Podkarpacia, związanych z Wydziałem Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Większość prezentowanych dzieł jest owocem Pierwszego Pleneru Malarskiego „Magurskie Klimaty”, który odbył się w Hucie Polańskiej, opuszczonej wsi w Beskidzie Niskim, w pobliżu Polan i Krempnej. Dziś świadectwem nieistniejącej już wspólnoty mieszkańców jest przede wszystkim stary cmentarz oraz odbudowany kościół pw. św. Jana z Dukli i św. Huberta.

Artyści, poznając ten pełen uroku obszar Beskidu Niskiego oraz jego historię, stworzyli dzieła oscylujące wokół tematów: miejsca, utraty, przemijalności i upływającego czasu. Próbują uchwycić klimat tego terenu, ulotną chwilę lub ślad obecności i zachować je w swoich rysunkach, obrazach i grafikach.

W wernisażu wzięła udział licznie zgromadzona publiczność. Wystawę otworzył JE Ks. Bp Jan Wątroba, a uświetnił występem słowno-muzycznym chór kameralny Collegium Musicum z WDK w Rzeszowie pod kierownictwem p. Andrzeja Szypuły, który nota bene był również kuratorem pleneru. Jego słowa na temat Huty Polańskiej dały odczuć zebranym unikatowy klimat tej miejscowości. W wystawę wprowadzili również jej kuratorzy, pani dr hab. Marlena Makiel-Hędrzak, prof. UR oraz dr Łukasz Gil.

Wystawa będzie czynna do 10 stycznia 2017 r.