Monstrancja

• Materiał: mosiądz złocony, szkło kryształowe
  • Czas powstania: 2 poł. XIX w. (?)
  • Pochodzenie: Parafia Przemienienia Pańskiego w Osieku Jasielskim

Monstrancja to ozdobne naczynie liturgiczne służące do kultowej prezentacji oraz procesyjnego przenoszenia hostii. Ten bogato zdobiony egzemplarz powstał zapewne w drugiej połowie XIX wieku. Pochodzi z parafii Przemienienia Pańskiego w Osieku Jasielskim. Monstrancja została odnaleziona na początku XXI wieku w koszu wiklinowym, gdzie została ukryta prawdopodobnie w czasie I wojny światowej. Przekazana została do muzeum w październiku 2001 r. przez ks. Stanisława Rębisza, ówczesnego proboszcza parafii.

Monstrancja jest bogato zdobiona. Promienista gloria zawiera kłosy zbóż i stylizowanych kwiatów oraz zwieńczona jest ozdobnym krzyżykiem z błękitnym szkiełkiem pośrodku. Na obramieniu szklanego ostensorium znajduje się łaciński napis: VENITE AD ME OMNES QUI LABORATIS (Przyjdźcie do mnie wszyscy, którzy pracujecie) – słowa zaczerpnięte z łacińskiego tłumaczenia Wulgaty wersu Ewangelii według św. Mateusza 11,28. Na nodusie monstrancji, u nasady glorii, znajduje się pełnoplastyczna figurka anioła ze złożonymi rękami i szeroko rozpartymi skrzydłami. Zarówno trzon monstrancji, jak i stopa zdobione są dekoracją roślinną przedstawiającą stylizowaną winorośl. Na stopie umieszczono ponadto cztery tonda z płaskorzeźbionymi przedstawieniami Ewangelistów z charakterystycznymi dla nich atrybutami.