13 V 2023 – Wystawa zbiorowa „Dokumentalni. Fotografowie Rzeszowszczyzny”

Tegoroczna Europejska Noc Muzeów w Muzeum Diecezjalnym w Rzeszowie była o tyle wyjątkowa, że połączona z wernisażem nowej wystawy czasowej, w dodatku pierwszej w tym miejscu poświęconej w pełni dziełom fotograficznym. Ekspozycja nosi tytuł „Dokumentalni. Fotografowie Rzeszowszczyzny” i jest jak dotąd jedyną tak dużą prezentacją fotografii dokumentalnej rzeszowskiego środowiska fotograficznego. Zorganizowano ją w aż czterech lokalizacjach: Wojewódzkim Domu Kultury, Galerii „Nierzeczywistej” Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego, Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa i w naszym Muzeum Diecezjalnym. Wyjątkowy, „kroczący” z miejsca na miejsce wernisaż zgromadził wyjątkowo dużą publiczność. W murach budynku na Zamkowej zgromadziło się blisko sto osób, w tym inicjator i kurator wystawy Michał Drozd, prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, dyrektorzy partnerskich instytucji oraz artyści i artystki prezentowanych prac.

Jak piszą organizatorzy, wystawa „stanowi dość wyjątkową próbę zestawienia ze sobą historii z teraźniejszością; znakomitych, czarno-białych prac z czasów Rzeszowskiego Towarzystwa Fotograficznego, dla których przeciwwagą i swego rodzaju odniesieniem stają się dokumentalne kadry wykonane współcześnie, zarówno w Rzeszowie, na Podkarpaciu jak również poza granicami Polski”.

Odsłona w Muzeum Diecezjalnym prezentuje m.in. historyczne cykle związane z postacią św. Jana Pawła II (pielgrzymki do Polski, w tym wizyta w Rzeszowie, krakowski „biały marsz” po zamachu w 1981 r.), czy rzeszowskie strajki chłopskie z 1981 r., zestawiając je z wykonanymi współcześnie zdjęciami dokumentującymi m.in. życie w hospicjum, przybycie uchodźców z Ukrainy do Rzeszowa, wydarzenia kulturalne naszego miasta czy zabytki Podkarpacia.

Wystawa czynna do 16 czerwca 2023.

Fotografie: ks. Tomasz Nowak