Ryciny Bartłomieja Strachowskiego

Zdjęcie nr 11715
  • Nr inwentarza: 701-705/MDR
  • Materiał: papier, miedzioryt
  • Czas powstania: 1. poł. XVIII w.
  • Pochodzenie: Dar P. Ireny Oryl z Jarosławia

W naszej kolekcji posiadamy pięć rycin pochodzących z pierwszej połowy XVIII wieku. Są to miedzioryty ze scenami religijnymi: Zwiastowanie, Zesłanie Ducha Świętego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, Adoracja Trójcy Świętej oraz Apoteoza św. Józefa (ze św. Janem Chrzcicielem, św. Janem Ewangelistą, św. Wawrzyńcem i św. Jadwigą Śląską). Wszystkie to kompozycje w kształcie stojącego prostokąta o wymiarach ok. 30 x 18 cm (być może są to karty pochodzące z Mszału Rzymskiego lub innej księgi).

Wydrukowane sygnatury pozwalają zidentyfikować autora, którym jest Bartłomiej Strachowski, polski rytownik i ilustrator czynny na Śląsku. We Wrocławiu, na Ostrowie Tumskim założył on zakład produkcyjny rycin. W jego pracowni zamawiano prace z całego Śląska oraz z Rzeczypospolitej, w tym z Wilna i Lwowa. W pracowni Strachowskiego, w której pracowali również jego synowie: Florian Bartłomiej, Jan Bartłomiej i Jan Beniamin, powstało ponad 2 000 rycin i akwafort i ponad 800 książek i broszur, w większości ilustracje do książek o różnorodnej tematyce. Do najliczniej reprezentowanej grupy należą grafiki o tematyce religijnej: mszały, modlitewniki, śpiewniki czy druki pamiątkowe wydawane z okazji koronacji cudownych obrazów. Wiele z tych dzieł z racji, iż stanowiły kopie obrazów czy figur kościelnych o charakterze regionalnym, mają wysoką wartość historyczną (źródło: Wikipedia).

Ryciny zostały podarowane Muzeum przez Panią Irenę Oryl z Jarosławia.