Uwaga!

W dniach 25 – 26 stycznia 2024 (czwartek – piątek) Muzeum Diecezjalne w Rzeszowie będzie nieczynne. Za utrudnienia przepraszamy.

W tym czasie zapraszamy do udziału w XVI Dniach Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu. Będą one trwały do 27 stycznia. Ich głównymi organizatorami są w tym roku Instytut Pamięci Narodowej oraz Uniwersytet Rzeszowski, przy współpracy Podkarpackiego Kuratora Oświaty i pod patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego, Władysława Ortyla.

Liczne spotkania, wykłady, konferencje i modlitwy odbędą się m. in. w Rzeszowie, Czudcu, Jaśle, Kolbuszowej, Kołaczycach, Łukawcu, Nowym Żmigrodzie i Tyczynie.

W organizację poszczególnych wydarzeń jak co roku włączyła się również diecezja rzeszowska oraz parafie, a także Instytut Teologiczno-Pastoralny.

24 stycznia (środa), o godz. 19.30 w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym w Rzeszowie (ul. Witolda 11a) odbędzie się wykład i spotkanie z siostrą dr Katarzyną Kowalską NDS, współprzewodniczącą Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów nt. „Czy dialog chrześcijańsko-żydowski jest dzisiaj potrzebny?”.

25 stycznia (czwartek), o godz. 11.00 odbędą się modlitwy na tzw. nowym cmentarzu żydowskim w Rzeszowie (al. Rejtana, wejście od ulicy Dołowej), a o godz. 19.00 w rzeszowskim kościele Farnym pw. Św. Wojciecha i Stanisława modlitwa za Ofiary Holocaustu, połączona z odczytywaniem nazwisk Polaków z Podkarpacia zamordowanych za pomoc niesioną Żydom oraz Żydów, którzy ponieśli śmierć wraz z nimi.

26 stycznia (piątek) to dzień obchodów w Kolbuszowej:
godz. 15.30 – modlitwa na cmentarzu żydowskim w Kolbuszowej przy zbiorowej mogile ofiar Holocaustu,
godz. 16.00 – modlitwa na cmentarzu parafialnym w Kolbuszowej przy mogiłach osób ratujących Żydów w okresie II wojny światowej,
godz. 17.00 – wykład siostry dr Katarzyny Kowalskiej „Czy dialog chrześcijańsko-żydowski jest dzisiaj potrzebny?” oraz wykład ks. dra Pawła Batorego – „Symbolika Lewiatana w otoczeniu znaków zodiaku z kolbuszowskiej synagogi” (Oddział Edukacji Kulturalnej i Regionalnej w dawnej synagodze, ul. Piekarska 17).

Informacje o poszczególnych wydarzeniach znajdują się w programie obchodów (do pobrania TUTAJ) oraz na plakatach.