Umbraculum

• Materiał: drewno złocone, tkanina haftowana
  • Czas powstania: XVIII i XX w.
  • Pochodzenie: Parafia św. Bartłomieja w Nienadówce

Umbraculum to przedmiot, który nie jest już dziś stosowany w liturgii katolickiej. Był to rodzaj ozdobnego parawanu, haftowanego najczęściej w symbole eucharystyczne lub przedstawienia aniołów, ale lekko transparentny, który był stosowany do przysłaniania monstrancji podczas niektórych momentów uroczystych obrzędów liturgicznych (najczęściej wielkopostnych). Przepiękna złocona rama zdobiona rocaillle’owymi ornamentami jest przykładem XVIII-wiecznej sztuki rokokowej. Tkanina z wyhaftowanym monogramem IHS w otoczeniu kwiatów i kłosów zbóż jest XX-wieczna. Bardzo zniszczony zabytek przekazał do muzeum w listopadzie 2003 r. ks. Józef Galant, proboszcz parafii św. Bartłomieja w Nienadówce. Konserwację wykonała Ewa Sońska w latach 2004-2005.