Matka Boża Różańcowa w otoczeniu świętych

• Materiał: olej na płótnie
  • Czas powstania: XVIII wiek (?)
  • Pochodzenie: Parafia św. Józefa Robotnika w Pstrągowej

Obraz powstały zapewne w XVIII wieku, być może niegdyś znajdował się w kościele w Górze Ropczyckiej, skąd na początku XIX wieku trafił do parafii św. Józefa Robotnika w Pstrągowej. Nie jest znany jego autor, aczkolwiek jest to bardzo sprawny pędzel, malujący z dużą dozą swobody. Przedstawia Matkę Bożą Różańcową w otoczeniu świętych. Maryja siedzi na obłokach, przytrzymując stojące obok Dzieciątko Jezus, które wręcza sznur różańca świętemu Dominikowi. Madonna przekazuje różaniec św. Katarzynie ze Sieny. Za plecami św. Katarzyny znajduje się niezidentyfikowana święta z koroną na głowie. Prawdopodobnie również za plecami św. Dominika znajdowała się pierwotnie jakaś postać (płótno, którego obecne wymiary wynoszą 138,5 x 99 cm, w nieznanym nam czasie zostało przycięte i obecnie widać tylko fragment czerwonej szaty).

Oryginalne malowidło w bardzo złym stanie zachowania zostało przekazane na własność do Muzeum Diecezjalnego, na ręce ówczesnego dyrektora ks. Franciszka Dziedzica, w 2002 r. przez ks. Ryszarda Ozgę, ówczesnego proboszcza z Pstrągowej. Konserwację obrazu wykonała Pani Wioleta Malska z Ropczyc na przełomie 2003 i 2004 roku.