Chrystus Zmartwychwstały

Zdjęcie nr 11774
Zdjęcie nr 11772
  • Materiał: drewno
  • Czas powstania: ok. 1525 r.
  • Pochodzenie: Parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Sławęcinie

Rzeźba wykonana została ok. 1525 roku i pochodzi z parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Sławęcinie, k. Biecza. Jest to całopostaciowe, frontalne przedstawienie Chrystusa Zmartwychwstałego, stojącego na wypukłym postumencie. Prawa ręka Zbawiciela uniesiona jest w geście błogosławieństwa, w lewej zapewne trzymał proporzec. Na dłoniach i stopach widoczne są ślady męki. Poza przepaską na biodrach (perizonium) Jezus ma na sobie purpurową kapę o intensywnie niebieskiej podszewce.

Ta oryginalna polichromia została przywrócona przez Marcina Gruszczyńskiego, który wykonał konserwację rzeźby w 2002 roku w ramach pracy dyplomowej na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, pod kierunkiem prof. Marcina Paciorka.

Obiekt przekazany został do naszej kolekcji w 1998 roku przez ks. Józefa Półchłopka, ówczesnego proboszcza parafii w Sławęcinie.