Dzieciątko Jezus z Aracoeli

• Materiał: płótno, olej
  • Czas powstania: 1841
  • Pochodzenie: Kolekcja Bronisława Cmeli

Przedstawienie figurki Dzieciątka Jezus w ozdobnej szacie z rzymskiego kościoła Aracoeli, z uskrzydlonymi główkami anielskimi u stóp. U dołu malowidła znajduje się częściowo zatarty napis: […] SŁODSZE DZIECIĘ IAKO BÓG WP [….] RZM […] WNIANYM […]/ [R]ZYMIE W KOŚCIELE ARACELILANSKIM XX S: O. FRANCISZ[…]/ AD: 1841

Zgodnie z tym, co głosi napis możemy przyjąć, że obraz powstał ok. 1841 roku, być może jako upamiętnienie pielgrzymki do Rzymu, na podstawie druku okolicznościowego.

Figurka zwana przez Włochów Santo Bambino znajduje się w rzymskim franciszkańskim kościele Santa Maria in Aracoeli (Matki Bożej Niebiańskiego Ołtarza) na Kapitolu. Według tradycji, była ona wyrzeźbiona przez franciszkańskiego brata z jednego bloku drzewa oliwnego pochodzącego z Ogrodu Getsemani w Jerozolimie. Aktualnie w kościele wystawiona jest kopia, gdyż XV-wieczny oryginał został skradziony w 1994 roku.

Obraz pochodzi ze zbiorów Bronisława Cmeli i przekazany został na rzecz Muzeum Diecezjalnego przez jego brata Henryka w 1996 roku.