Krzyż z narzędziami męki Pańskiej

• Materiał: stop miedzi
  • Czas powstania: XX w.
  • Pochodzenie: Z kolekcji ks. Józefa Pałęgi

Jest to prawdopodobnie krzyż relikwiarzowy, w którego centrum, w miejscu wtórnie umieszczonego krucyfiksu, mogły znajdować się relikwie, być może krzyża świętego. Umieszczona z tyłu ozdobna rączka pozwalała na łatwą prezentację relikwii i podanie ich do ucałowania.

Krzyż wsparty jest na ażurowej podstawie utworzonej z przedstawień arma Christi, czyli narzędzi męki Pańskiej. Są wśród nich kolumna biczowania, kości do gry, gwoździe, drabina, latarnia Malchusa, dzban i misa Piłata, rzymski hełm i labarum, bicze, kogut, obcęgi, młotek, wyżej suknia całodziana, chusta Weroniki, korona cierniowa, włócznia i hizop. Ramiona krzyża zakończone są trójliśćmi z główkami aniołów. Na pionowej belce banderola z napisem INRI. Między ramionami krzyża znajduje się promienista gloria.

Jest to współcześnie wykonany odlew w stopie miedzi, prawdopodobnie na podstawie zabytkowego wzorca.

Do Muzeum przekazany został w 1999 roku przez ks. Józefa Pałęgę, ówczesnego proboszcza kościoła garnizonowego w Rzeszowie.