Ornat z motywami kwiatowymi

Zdjęcie nr 12785
Zdjęcie nr 12786
Zdjęcie nr 12787
  • Nr inwentarza: 201/MDR
  • Materiał: jedwab, blaszka srebrna, metalowa i złota nić srebrna z oplotem, bawełna, koronka klockowa
  • Czas powstania: 1750-1760; XVIII/XIX w.
  • Pochodzenie: Parafia pw. Świętej Anny w Święcanach

Ornat w formie barokowej, szyty maszynowo z haftowanymi pretekstami z motywem barwnych kwiatów. Na ciemnozłotym tle przeszytym w jodełke, symetrycznie zakomponowana cienka łodyga z motywami kwiatowymi tak na przodzie jak i w tyle. Na niej pionowo ułożone, duże motywy kwiatowe w projekcji bocznej, zakończone zieloną łodygą. Na plecach od dołu oset w kolorze brązowo-kremowym, po obu stronach niebieskie, drobne kwiatki. Powyżej żółty kwiat prawdopodobnie irys, za jego kielichem z obu stron, dwa symetryczny, małe, białe kwiatki, dalej kwiat w kolorze łososiowym z zielonymi, drobnymi listkami podobny do piwoni. U samej góry tulipan kwiat w kolorze ugru z zielonymi, podłużnymi liśćmi, po bokach niebieskie kwiaty. Pomiędzy kwiatami ornament – dwa, podłużne liście, stylizowane (oset?), skierowane do góry, między nimi owal wypełniony metalową nicią w otoku płatkowym. Haftowane w różnych kolorach, cieniowane, wypełnione w środku srebrną metalową nicią. 

Przednia preteksta stylistycznie podobna do tylnej. Na srebrnym tle cztery duże kwiaty, w dwóch rodzajach (dwa przy krańcach niepełne), w projekcji bocznej, zakończone zielonymi łodygami i mniejszymi odgałęzieniami kwiatów wielokolorowych, cieniowanych w kolorach: fioletu, niebieskiego, różowego, pomarańczowego. Od dołu na przemian kwiat podobny do piwoni w kolorze łososiowy oraz szeroko rozchylony, pomarańczowo-brązowy kwiat. Pomiędzy nimi poziomy ornament stylistycznie podobny do tego z tylnej preteksty. 

Boki (tkanina I) z kremowej tafty z deseniem rzeki falistej w ujęciu z góry, zbudowanej z różnorodnych, naturalistycznych kwiatów i liści. Motywy broszowane kolorami: niebieskim, czerwonym, zielonym. 

Na ornacie złota koronka klockowa. 

Otok szyi (tkanina II) z białej tafty z deseniem kwiatowym, w nim róże. Motyw cieniowany, broszowany metalową srebrną nicią oraz jedwabną w kolorze żółtym i zielonym. 

Koronka (I) w obszyciu ornatu z jednej strony falista, koronka (II) w obszyciu kolumny na plecach szersza z motywem regularnej wstęgi, po jednej stronie falista. 

Koronka (II) w podziale wewnętrznym ornatu jednostronnie falista, z motywem esowatej wstęgi. W jej zakolach formy wachlarzykowate na przemian z formą półkolistą. 

Podszewka (tkanina III) bawełniana, płócienna w kolorze łososiowym. Troczki żółte, wszyte w przednią połę. 

Ornat pochodzi z kościoła parafialnego pw. Świętej Anny w Święcanach i został ofiarowany muzeum w maju 2000 roku przez księdza proboszcza Jana Kulpę.

Opis katalogowy zaczerpnięty z pracy magisterskiej Małgorzaty Płoskoń Paramenty z tkanin XVIII-wiecznych w zbiorze Muzeum Diecezjalnego w Rzeszowie napisanej pod kierunkiem dr hab. Bożeny Kuklińskiej, prof. KUL w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II (Lublin 2019).