Modlące się

• Materiał: tkanina żakardowa
  • Czas powstania: XIX/XX wiek
  • Pochodzenie: zbiory Bronisława Cmeli

To niewielkie (14,5 x 18 cm) półpostaciowe przedstawienie dwu modlących się kobiet, być może w strojach zakonnych, ukazanych na wzorzystym tle, wbrew pozorom nie jest ryciną, ale… tkaniną żakardową, czyli wykonywaną na krosnach wyposażonych w mechanizm Żakarda (Jacquarda), pozwalającą na tworzenie wzorów o dość płynnych konturach i drobnych elementach. Powstała ona prawdopodobnie w XIX lub na początku XX wieku. Na odwrocie obrazu wypisana jest dedykacja: PRZEWIELEBNEMU KSIĘDZU DZIEKANOWI/ W DNIU 50 LECIA [JEGO] KAPŁAŃSTWA/ X. WŁADYSŁAW SZUBARGA.

Ksiądz Prałat Wadysław Szubarga (1912 – 1991) był duszpasterzem Parafii Pysznica w latach 1939-1991, Gremialnym Kanonikiem Kapituły Jarosławskiej oraz Dziekanem Dekanatu Ulanowskiego i Kapelanem Armii Krajowej.

Obiekt pochodzi ze zbiorów Bronisława Cmeli, przekazany do kolekcji tworzącego się Muzeum Diecezjalnego przez jego brata Henryka w sierpniu 1996 r.