Narodziny Maryi

• Materiał: olej, płótno
  • Czas powstania: XIX/XX wiek (?)
  • Pochodzenie: nieznana cerkiew

Ten sporych rozmiarów (61 x 134,5 cm) bardzo sprawnie malowany obraz o ciekawej kompozycji przedstawia scenę Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Nie ma ona swojego źródła w Biblii, ale w apokryfach, czyli starożytnych księgach pisanych przez chrześcijan, które nie zostały uznane za natchnione i nie są włączone do kanonu Pisma Świętego.

Nie jest niestety znane pochodzenie obrazu. Wiemy tylko, że należał on kiedyś do wyposażenia cerkwi. W naszej kolekcji muzealnej znajduje się drugi obraz o tym samym formacie i tej samej charakterystycznej ramie z pełnopostaciowym przedstawieniem św. Mikołaja w liturgicznym stroju wschodnim. Oba namalowane zostały farbami olejnymi na płótnie, prawdopodobnie przez tego samego artystę, być może na przełomie XIX i XX wieku.

Obraz był odnowiony w pracowni Anety i Macieja Filipów w 2018 r.