Ewangeliarz greckokatolicki

Zdjęcie nr 11733
Zdjęcie nr 11731
Zdjęcie nr 11730
  • Materiał: papier czerpany, tektura, aksamit, mosiądz srebrzony
  • Czas powstania: 1606 i XIX w.

Ewangeliarz greckokatolicki z 1606 roku, w oprawie z XIX wieku. Drukowany jest cyrylicą w kolorze czarnym i czerwonym, gdzieniegdzie zdobiony rycinami figuralnymi lub ornamentalnymi w technice drzeworytniczej.

Twarda oprawa wykonana została z grubego kartonu, obita purpurowym aksamitem i zdobiona mosiężnymi, srebrzonymi plakietami: na froncie krucyfiks i czterech Ewangelistów z atrybutami, na odwrocie całopostaciowe przedstawienie świętego biskupa (być może św. Mikołaja). Oprawa księgi zdobiona jest poza tym guzami i gwiazdami (których pierwotnie było zapewne więcej), posiada również klamry.

Księga nie jest w najlepszym stanie zachowania. Karty są pożółkłe, wielu również brakuje (zostały wycięte).

Ewangeliarz został ofiarowany Muzeum w październiku 2007 roku przez ks. Ireneusza Folcika, ówczesnego proboszcza parafii św. Józefa w Rzeszowie (Staromieście). Wcześniej należał do zmarłego ks. Stanisława Folty, poprzedniego proboszcza parafii. Nie jest znane oryginalne pochodzenie księgi – być może była na wyposażeniu nieistniejącej już cerkwi na Staromieściu?