Chrystus w koronie cierniowej

• Materiał: olej, deska
  • Czas powstania: ok. 1914-1918
  • Pochodzenie: Parafia św. Jana Chrzciciela w Kupnie

Z tym wyjątkowej urody wizerunkiem Chrystusa w koronie cierniowej, malowanym na desce, wiąże się interesujący przekaz ustny. Miał on być wykonany przez jednego z żołnierzy węgierskich z oddziału, który stacjonował w okolicach Kupna podczas I wojny światowej. Podobno wędrował on z oddziałem jako swoisty palladion (obraz ochronny) dzięki któremu nikt z żołnierzy tej formacji nie zginął. Przez długi czas wizerunek znajdował się w kapliczce przydrożnej, a następnie został zakupiony od ks. Stanisława Wrony, proboszcza parafii Kupno w latach 1945-1967, przez ks. Józefa Pałęgę i w 1998 roku przekazany do Muzeum Diecezjalnego.

Popiersie Chrystusa namalowane jest w manierze charakterystycznej dla przełomu XIX i XX stulecia, która może się nam kojarzyć chociażby z malarstwem młodopolskim. Chrystus jest nagi, o płaskiej klatce piersiowej oraz z wyraźnie zaznaczonymi kośćmi obojczyka i mięśniami szyi. Ma pociągłą, szczupłą twarz i pełne usta. Oczy są zupełnie zamknięte, ale Jezus nie sprawia wrażenia martwego – raczej medytującego lub modlącego się. Twarz jest pełna spokoju i dostojeństwa, włosy długie, proste, spadające na kark, a zarost z lekko spiczastą krótką brodą. Korona cierniowa okalająca jego głowę zarysowana jest bardzo ekspresyjnymi liniami, odznaczającymi się wyraźnie na tle złotej aureoli. Długi i wąski format obrazu, zakończony u góry ostrym łukiem, podkreśla sakralny charakter wizerunku i może być skojarzony z otworami okiennymi kościołów, zwłaszcza (neo)gotyckich. Deska została wprawiona w masywną, profilowaną ramę.