Zaproszenie na wystawę

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy Ireny Wojnickiej-Markielowskiej, którym otwieramy nowy cykl IN MEMORIAM. Chcemy nim podtrzymywać pamięć o ludziach sztuki i kultury z Rzeszowa i Podkarpacia lub związanych w jakiś sposób z tym rejonem oraz z Muzeum Diecezjalnym w Rzeszowie.

Spotykać się będziemy co roku, pod koniec listopada, w okolicy kolejnych rocznic śmierci ks. Franciszka Dziedzica, pierwszego dyrektora naszego muzeum (zm. 26 listopada 2017 r.). Najpierw zostanie odprawiona Msza święta w intencji zmarłych ludzi kultury, których nazwiska odczytamy podczas liturgii, a następnie odbędzie się wernisaż w Muzeum Diecezjalnym w Rzeszowie.

W tym roku spotykamy się 25 listopada (czwartek). Msza święta o godz. 18.00 w kościele Świętego Krzyża przy ul. 3 Maja, a następnie wernisaż wystawy Ireny Wojnickiej-Markielowskiej (1924-2015) w naszym muzeum.

Wystawa będzie otwarta do 20 grudnia 2021 r.

Relację z wernisażu znajdziesz tutaj.

IRENA WOJNICKA-MARKIELOWSKA

Urodziła się w 1924 roku w Ostrowie. Studiowała na Wydziale Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom uzyskała w 1954 roku w pracowni profesora Jerzego Fedkowicza. Od 1952 roku członkini Związku Polskich Artystów Plastyków, a od 1985 Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików. Uprawiała rysunek oraz malarstwo sztalugowe i architektoniczne (w tym witraż i mozaikę). Brała udział w blisko stu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą (m.in. dwie wystawy indywidualne w Niemczech w 1988 i 1990 roku).

W swojej twórczości często sięgała po tematykę religijną. Brała udział w wystawie Sztuki Sakralnej w Krakowie w 1961 roku oraz wielokrotnie w Biennale Sztuki Sakralnej w Gorzowie Wielkopolskim. Indywidualnie i w zespołach podejmowała również realizacje w kościołach: m.in. polichromie w Rejowcu, Błażowej, Futomie, Albigowej, Dąbrówkach oraz w kościele garnizonowym w Rzeszowie, a także projekty witraży do kościołów w Ropczycach oraz Matki Bożej Saletyńskiej w Rzeszowie. Realizowała również liczne witraże i mozaiki w budynkach użyteczności publicznej, m.in. w rzeszowskim ratuszu.

Była laureatką wielu nagród i wyróżnień w różnorakich konkursach. Została odznaczona Złotą Odznaką ZPAP, a w 1993 roku otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Rzeszowa.

Zmarła 19 lutego 2015 roku, w wieku 91 lat. Pochowana jest na Cmentarzu Wilkowyja w Rzeszowie. Jej dzieła znajdują się w wielu kolekcjach muzealnych, galeryjnych oraz prywatnych.