15 IX 2021 – Zbigniew Warpechowski „Malarstwo i rzeźba”

Po dłuższej przerwie spowodowanej obostrzeniami pandemicznymi Muzeum Diecezjalne powraca z nową wystawą czasową. Tym razem możemy oglądać ekspozycję prac autorstwa artysty światowej sławy, Zbigniewa Warpechowskiego. Ten wybitny prekursor sztuki performance może nie kojarzy się szeroko z innymi formami wypowiedzi, ale przez całe długie artystyczne życie tworzył również malarstwo, rzeźbę, poezję oraz teksty krytyczno-teoretyczne. 

Ekspozycja w Muzeum Diecezjalnym gromadzi dzieła malarskie i rzeźbiarskie z ostatnich 20 lat, wśród których wiele podejmuje tematykę religijną. Są to sceny biblijne, przede wszystkim gwałtowne i dramatyczne wydarzenia Pierwszego Testamentu (Wygnanie z raju, Kain i Abel, Samson i Dalila, Judyta i Holofernes). Obrazy operujące surową, realistyczną, a nawet nieco drastyczną formą wchodzą w dialog z tradycyjnymi przedstawieniami, a jednocześnie próbując dotrzeć do prawdy tych wydarzeń, przybliżają je wrażliwości współczesnego widza. Również inne dzieła zebrane na wystawie (w tym abstrakcyjne) wchodzą w dialog z klasyką awangardy, a nawet reinterpretują wielkie dzieła mistrzów – jak „Czyste odczucie” (2000) zainspirowane „Czarnym kwadratem” Malewicza.

Wernisaż wystawy odbył się 15 września 2021 i zgromadził liczną publiczność, w tym przedstawicieli Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz kilku instytucji kulturalnych miasta. Zaszczycił nas swoją obecnością sam Zbigniew Warpechowski, który przyjechał z małżonką, Martą. Po krótkim wprowadzeniu w wystawę przez ks. Pawła Batorego, dyrektora Muzeum, artysta podzielił się z zebranymi bardzo poruszającą osobistą refleksją na temat własnego życia i twórczości. Wystawę otworzył uroczyście J. E. Biskup Jan Wątroba. Wydarzenie uświetniła występem muzycznym znakomita skrzypaczka, Aleksandra Jarosińska. 

Wystawa otwarta do 15 października 2021. 

Fotografie: Iwona Duracz-Gil