20 II 2019 – Wystawa zbiorowa „Miejsce w czasie – trzecia edycja”

W środę, 20 marca, w Muzeum Diecezjalnym odbył się wernisaż wystawy „Miejsce w czasie: Pejzaż wyobraźni”. Wystawę otworzył uroczyście J. E. Ks. Bp Jan Wątroba. Wprowadzenia w ideę ekspozycji dokonali kuratorzy, dr hab. Marlena Makiel-Hędrzak i dr Łukasz Gil z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

List od Prezydenta Miasta Rzeszowa, Pana Tadeusza Ferenca, odczytał Pan Henryk Wolicki. Mogliśmy też wysłuchać pięknego występu Pana Mateusza Micała, który wykonał dwa utwory na gitarze klasycznej.

Jest to już trzecia edycja cyklu wystawienniczego prezentującego prace malarskie, które powstały podczas plenerów na terenie naszej diecezji, w Hucie Polańskiej i w Wiśniowej oraz te, które powstały z inspiracji tymi lub innymi miejscami. Jest to znakomita okazja do zaznajomienia się z najnowszymi dokonaniami podkarpackich twórców, szczególnie tych, związanych z Wydziałem Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Tegoroczna edycja została poszerzona również o udział gości spoza środowiska rzeszowskiego, głównie profesorów i studentów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jak zaznaczył Ksiądz Biskup podczas naszego spotkania, wystawa ta jest ważnym świadectwem współpracy między mistrzami i uczniami, a także między uczelniami oraz instytucjami akademickimi i Muzeum Diecezjalnym.

Na ekspozycje składa się pokaźna ilość bardzo różnorodnych prac: od pejzaży, przez portrety, po kompozycje abstrakcyjne. Równie zróżnicowana jest technika wykonania zgromadzonych prac – znajdziemy tu bowiem zarówno obrazy olejne, jak i rysunek, rozmaite techniki graficzne i fotografię. Ekspozycja sprawia spójne wrażenie przede wszystkim dzięki aranżacji, za którą odpowiedzialny był dr hab. Marek Pokrywka.

Za pomoc w organizacji wystawy poza wyżej wymienionymi osobami, dziękuję również artystom, Panu Tomaszowi Baranowi i Pani Iwonie Duracz-Gil.

Wystawę oglądać można w Muzeum Diecezjalnym do 20 marca. Serdecznie zapraszamy!

Zdjęcia: Tomasz Baran.