20 II 2018 – Wystawa zbiorowa „Miejsce w czasie – druga edycja”

Każdy z nas istnieje w czasie i przestrzeni, ale tęsknimy za wiecznością i nieskończonością. Tę tęsknotę szczególnie wyrażają artyści – mówił bp Jan Wątroba na wernisażu wystawy w Muzeum Diecezjalnym w Rzeszowie.
20 lutego 2018 r. w Muzeum Diecezjalnym w Rzeszowie odbył się wernisaż wystawy „Miejsce w czasie. Druga edycja”. Bogata ekspozycja zbiera prace 40 artystów w większości związanych z Wydziałem Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Pierwsza edycja wystawy pt. „Huta Polańska – miejsce w czasie” została zaprezentowana w grudniu 2016 r.

Część prezentowanych dzieł jest owocem pleneru malarskiego, który odbył się w Hucie Polańskiej w Beskidzie Niskim.

Na początku spotkania ks. Paweł Batory – dyrektor Muzeum Diecezjalnego, przypomniał postać ks. Franciszka Dziedzica, dyrektora Muzeum Diecezjalnego w Rzeszowie w latach 1998-2016, który zmarł 26 listopada 2017 r. Zebrani odmówili w jego intencji modlitwę.

List od Tadeusza Ferenca, prezydenta Rzeszowa, odczytał Henryk Wolicki – pełnomocnik Prezydenta Miasta Rzeszowa ds. oświaty, opieki społecznej i osób niepełnosprawnych.

W części artystycznej wystąpili: Andrzej Szypuła – muzyk, pedagog i poeta, który zaprezentował swoje wiersze inspirowane Beskidem Niskim i Kamil Niemiec – skrzypek.

W wystawę wprowadził jej kurator: dr Łukasz Gil z Zakładu Malarstwa na Wydziale Sztuki UR. Razem z nim funkcję kuratora pełni prof. UR dr hab. Marlena Makiel-Hędrzak z Zakładu Kształtowania Przestrzeni, Designu i Rysunku Wydziale Sztuki.

Wystawę otworzył bp Jan Wątroba. Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej zwrócił uwagę na zainteresowanie kategoriami czasu i przestrzeni nie tylko naukowców, filozofów, teologów, ale także artystów. Biskup zauważył, że artyści, opisując otaczający nas świat, częściej niż inni, wyrażają tęsknotę za wiecznością i nieskończonością.

Wystawa będzie czynna do 20 marca 2018 roku.

ks. Tomasz Nowak

Zdjęcia: ks. Tomasz Nowak i Tomasz Baran